To dziś coś lekko innego, niż do tej pory. Edukacyjnie, ale też zagadkowo, tajemniczo i wciągająco. Bez przepisów, ale za to kryminalnie. Walenty i spółka. Kryminał dietetyczny autorstwa Moniki Oworuszko. Oprócz recenzji Foodziaków będzie też krótka opinia młodej czytelniczki – 12 letniej Kseni.

Pierwsze wrażenie jest kluczowe, każdy z nas doświadczył tego wielokrotnie. Tytuł, okładka, wygląd książki, o której dziś piszę od razu przyciąga i intryguję. U mnie pojawiła się chemia od razu. I nie było rozczarowania. Książka jest napisana z pomysłem. W bardzo nienachalny sposób dotyka wielu kwestii edukacyjnych związanych ze zdrowym żywieniem. Od razu odwołam się do czegoś, co jako najważniejszą cechę książki wymienia nasza nastoletnia recenzentka Ksenia – „nie jest tylko o tym, że słodycze są niezdrowe”. I to według mnie jest kluczem do „kreatywnej” edukacji żywieniowej dzieci i największą zaletą tej lektury. O tym, że słodycze są niezdrowe a warzywa trzeba jeść dzieci słyszą od maleńkości. Ale czy tylko na takiej zasadzie się opiera zdrowa dieta? Czy jeśli upieczemy domowe ciasto z owocami, nie za słodkie i zjemy kawałek na podwieczorek to będzie oznaczało, że się niezdrowo odżywiamy? A czy mleko lub mleczne przetwory zawsze są zdrowe? A co z solą? A jak to jest z tą wodą do picia? A czy tłuszcz zawsze jest naszym wrogiem? Odpowiedzi na te pytania otrzymają dzieci od odlotowych postaci między innymi takich jak: Walenty Węglowodan, Błażej Białko czy Tęgomir Tłuszcz. No a rozstrzygnie wszystkie kwestie Detektyw Dietetyczny. Pojawi się też czarująca aktywistka Balbina Białko.

W książce jest pokazana złożoność tematu zdrowego żywienia. Nie są to tylko ciekawostki dotyczące samych składników pokarmów. Jest też spojrzenie na to, jak jest trudno czasem w grupie rówieśniczej zdrowo się odżywiać. Dzieci też zobaczą, że marketing czy różne handlowe triki na półkach sklepowych to często pułapki, które warto omijać. Nie zdradzę oczywiście wszystkiego, bo to jest przecież kryminał, ale pierwszą kartę odsłonię. Oprócz wymienionych już intrygujących bohaterów fikcyjnych, w książce pojawia się też para dzieci Kasia i Krzyś. Kasia ma codziennie domowe, zdrowe posiłki  gotowane przez babcię, ale jest nieszczęśliwa. Wydaje jej się, że Krzyś, który je pizzę i ma często kieszonkowe na kupienie czegoś do jedzenia na mieście (jego rodzice dużo pracują, a widocznie babcia daleko) ma dużo, dużo lepsze życie. Czyżby? Czy Krzyś też tak myśli? Resztę musicie doczytać sami 🙂

A teraz kilka słów od mniejszego adepta sztuki kulinarnej – dwunastoletniej Ksymeny

Kseniu jak Ci się podoba ta książka?

Książka „Walnety i Spółka” jest bardzo wciągająca. Gdy czytałam tą książkę dowiedziałam się wielu rzeczy. W książce nie jest napisane tylko, o tym że słodycze są niezdrowe, ale są napisane ciekawostki związane z innymi produktami. Są też bardzo ładne ilustracje” ( to był opis własny, a dalej mini wywiad)

A jak zobaczyłaś okładkę, to czego się spodziewałaś?

Że będzie bardziej „kryminałowa”.

Czego się dowiedziałaś nowego dzięki książce?

No na przykład o mleku i dobrych tłuszczach omega 3.

A kim byś wolała być Kasią czy Krzysiem?

Kasią, bo Krzysiem się nikt nie zajmuje i jest łakomczuchem.

A uczycie się w szkole o zdrowym odżywianiu?

Na przyrodzie jest taki dział Jem Zdrowo, ale w tej książce jest dużo więcej ciekawostek.

Jest to książka raczej dla starszych dzieci, do samodzielnego czytania. Ale przetrenuję też czytanie na młodszych (z odpowiednim komentarzem) i dam znać. A dla tych, co są ciekawi ciągu dalszego – wiadomość, że już niedługo kolejne części książki.

A no i jeszcze super niespodzianka od Wydawnictwa Mobuki do pobrania kolorowanki z postaciami z książki. Tajemniczy Tęgomir Tłuszcz i Wera Woda.

Tęgomir Tłuszcz – KolorowankaPobierz – Tęgomir

Wera Woda – KolorowankaPobierz_Wera

 

Walenty i spółka Walenty i Spółka 04 Kryminał dietetycznyWalenty i Spółka 05

Walenty i spółka. Kryminał dietetyczny. Część pierwsza.

Tekst: Monika Oworuszko

Ilustracje: Małgorzata Banaś-Domińska

Wydawnictwo Mobuki

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany