Crazy chefNo to gramy? Uwielbiamy planszówki. A jak już są to planszówki kulinarne to odlatujemy na samą myśl o małej partyjce. Dzisiaj kilka słów o prostej grze  wydanej przez brytyjską firmę Orchard Toys. Dla tych, co nie znają podpowiemy, że jest to naprawdę świetny producent planszówek i puzzli. Jakość na wysokim poziomie, przyjemna dziecięca estetyka i pomysły na proste gry trafiające do dzieci. Dużo jest pozycji okołokulinarnych, jest też sporo propozycji wspierających naukę na przykład liczenia, przeciwieństw, korzystania z zegarka itp. Prezentowana gra nie wymaga znajomości angielskiego, ale są wśród propozycji wydawnictwa takie, o których również napiszemy, które dodatkowo wprowadzają element nauki języka obcego np. Shoping List.

Gra jest szybka i łatwa więc już 3-latek sobie z nią spokojnie poradzi. Każdy gracz otrzymuje planszę z jednym z szefów kuchni i wskazanymi miejscami na składniki, z których powstać ma określone danie i przyrządy do gotowania. Małe kartoniki z odpowiednimi składnikami leżą na stole odwrócone, każdy gracz musi upolować swoje. Pod koniec jest jeszcze kręcenie strzałką na kole, tak aby wylosować talerz i wręczyć swojemu kucharzowi plakietkę z gotowym daniem.  Do wyboru jest 5 dań  – pizza, mufinki, szaszłyki, spaghetti z krewetkami oraz bliżej nieokreślona zapiekanka.

Można grę też potraktować jako 1-osobową zabawę. Dziecko układa wszystkie składniki, które są narysowane na małych kartonikach na poszczególne plansze z kucharzami i ich daniami. To  zabawa dla najmniejszych kucharzy.

Ogólnie wrażenie jest pozytywne, chociaż pewnie gra mogłaby być kulinarnie bardziej ambitna. Również element kręcenia strzałką wydaje się być nie do końca wykorzystany. Oczywiście warto próbować dokładać dodatkowe scenariusze i na przykład wymagać od uczestnika przed zakończeniem zadania, aby wymienił wszystkie składniki swojego dania nie patrząc na swoją planszę lub ustalić, że do zaliczenia zadania konieczne jest podanie przepisu na danie wraz ze sposobem przygotowania.

Instrukcja w języku angielskim do przeczytania tu.

Gra jest do kupienie na Amazon.co.uk często w bardzo okazyjnej cenie np. 4 funtów. Można ją upolować też w niektórych polskich sklepach internetowych.

 

 

Szaleni szefowie kuchni zapraszają na szybką planszówkę.
Pomysł75%
Estetyka85%
Wykonanie100%
87%Punktacja
Ocena czytelników: (0 Głosy)
0%

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany