Zacznę groźnie, bo sprawa jest poważna: Co piąte dziecko w Polsce ma nadwagę według badań Instytutu Żywności i Żywienia.

Trzeba o tym ciągle głośno mówić. Nadwaga i otyłość są obecnie największym zagrożeniem dla zdrowia publicznego w Polsce i na świecie – podkreśla prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.

 Odżywianie dzieci mądre i zdrowe  Porady mamy dietetyczki to książka, która ma pomóc w walce z tym problemem. Katarzyna Błażejewska jest mamą i dietetyczką, z tej perspektywy napisała poradnik, który przyda się każdej mamie, również tej która ma dzidziusia dopiero w brzuchu.

Autorka stara się tłumaczyć skąd może się brać otyłość u dzieci i jak ważne jest zdrowe żywienie od samego początku ich życia (już płodowego). Pierwsza część książki opisuje wszystkie zasady zdrowego żywienia w ciąży, dalej znajdziemy wskazówki dla mam karmiących. Kolejno dowiemy się, jak wprowadzać pokarmy stałe do diety i co może jeść dziecko roczne czy jak powinien wyglądać jadłospis dwulatka. Autorka jest zwolenniczką metody BLW – Bobas Lubi Wybór, czyli podawania dziecku od razu pokarmów w kawałkach a nie papek (np. gotowany ziemniak, brokuł, dynia, fasolka itp.)

No tak, więc wydawałoby się, że poradnik jakich setki już na półkach i porady, które z łatwością można znaleźć w internecie. Ale nie do końca tak jest. Po pierwsze książkę mocno wyróżnia to, że naprawdę traktuje zdrowe i mądre odżywianie, jako jedyną drogę do tego, aby dziecko miało prawidłową budowę. Traktuje zagrożenie otyłością jako coś bardzo realnego we współczesnym świecie w Polsce, bo takie też jest, na co wskazują wyniki przytoczonych badań. A po drugie…. I teraz o tym. Jest napisana w bardzo lekki, przystępny, atrakcyjny sposób. Informacje przekazane są w formie odpowiedzi na często bardzo konkretne pytania, takie jak:

 • Czy suplementy mogą być niebezpieczne dla kobiet w ciąży?
 • Czy powinnam spełniać swoje zachcianki jedzeniowe w ciąży i z czego one wynikają?
 • Czym karmić niemowlę, aby uniknąć otyłości w dorosłości?
 • Od jakiego wieku dziecku można podawać groszek lub ugotowaną fasolkę z masłem?
 • Czy pulchny trzylatek jest już otyły?
 • Czy moje dziecko, które jest trochę grube powinnam zabrać do lekarza?
 • W mojej rodzinie wszyscy są pulchni, moje dwie córki również. Czy powinnam jakoś z tym walczyć?
 • Czy moje dziecko jest niejadkiem?

Są też rozstrzygnięcia bardzo fundamentalnych kwestii takich jak: Z jakich produktów powinnam budować codzienny jadłospis dla dziecka, dla siebie, dla całej rodziny?

Aby nie było nudno, w książce wypowiadają się również inne mamy w sekcji Mama mówi, opowiadając o swoich doświadczeniach z okresu ciąży i żywienia dzieci.  Z kolei w sekcji Z notatnika dietetyka prezentowane są historie pacjentów z praktyki dietetycznej autorki . Oprócz przykładowych jadłospisów znajdziemy w poradniku przykłady ćwiczeń dla kobiety w ciąży oraz dla dzieci do wykonywania wraz z rodzicami, a także siatki centylowe, sposoby na wyliczenie BMI i wiele innych praktycznych rad i zasad.

Wszystko jest bardzo racjonalnie, fajnie i prosto opisane.

Autorka wielokrotnie próbuje też mocno nami – rodzicami – potrząsnąć i nie pozwala bagatelizować problemów wynikających ze złego odżywiania i braku aktywności fizycznej: „Pora obudzić sumienia! Na naszych oczach odbywa się masowa produkcja kalek i inwalidów.”

A na zakończenie humorystyczne rady autorki o poważnych sprawach, z dodatkowym rozwinięciem każdej z nich w książce, między innymi takie:

 • Codziennie 5 posiłków, aby dom był pełen osiłków.
 • Jedz śniadania – bez gadania.
 • Jedzenie powoli dietetyka zadowoli.
 • Słodzone napoje to też słodycze, na ich widok ze złości krzyczę!
 • Jedz rybki – będziesz szybki. 😉

W książce jest dużo ciekawostek i praktycznego, fachowego spojrzenia. Widać też na każdym kroku jasne stanowisko autorki w wielu sprawach, czuć jej obecność, co sprawia, że jeszcze przyjemniej się to czyta, bo nie jest to taki bezosobowy, naukowy poradnik. Pani Katarzyna na przykład nie jest wcale zwolennikiem spożywania mleka, wskazuje na możliwość szukania wapnia w innych produktach. Prezentuje też dietę wegetariańską, jako odpowiednią również dla dzieci, jesli tylko jest poprawnie zbudowana, wyraża swoją opinię na temat marnowania żywności w spektaklu teatralnym dla dzieci, odnosi się do tego, co się dzieje w polskich szkołach w sprawie żywienia i porusza wiele, wiele innych tematów. Jedyne do czego można się przyczepić to wygląd książki, a właściwie brak pomysłu na jej estetykę, ale nie jest to droga pozycja więc pewnie coś za coś. Pewnie część z tych rad będzie dla wielu świadomych rodziców dość oczywista, ale wierzcie mi, że na pewno kilka nowych zagadnień również odnajdziecie dla siebie.

A i jeszcze jedno! Oczywiście Pani Katarzyna również gotuje z dzieckiem, z synkiem 4-letnim, co możemy zobaczyć na zdjęciach w książce.

odżywianie dzieci mądre i zdrowe

odżywianie dzieci mądre i zdrowe

odżywianie dzieci mądre i zdrowe

 Katarzyna Błażejewska

Odżywianie dzieci mądre i zdrowe  Porady mamy dietetyczki

Wydawnictwo Buchmann Sp. z o.o

Jedna odpowiedź

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany