Czy Wasze dzieci siedzą czasem na Youtubie i oglądają bajki? Czy starsze grają w gry? No jasne, że tak. A może wykorzystacie tym razem komputer do edukacji żywieniowej? U nas dziś zestawienie super filmików o zdrowym odżywianiu. I obiecujemy, że nie ma nudy.

Jest sporo fajnych materiałów stworzonych przez polskie organizacje, które można pokazać dzieciakom i które nie wieją nudą, tak jak zwykłe namawianie dzieci: „jedzcie warzywa, bo to zdrowe”

Wszystkie filmy przypominaliśmy już we wpisie na FRD 2015, ale teraz odświeżamy artykuł. Zachęcam też do puszczenia tego zestawienia w obieg do nauczycieli. To świetny, nienudny, wstęp do lekcji o zdrowym odżywianiu. Doceńmy wysiłek tych, co nakręcili te materiały i korzystajmy z nich.

Może trochę pozrzędzę, ale przecież nawet nam dorosłym, zdarza się oglądać na youtubie różne materiały wątpliwej wartości. Może poświęcić te kilka minut na obejrzenie z dzieckiem czegoś wartościowego? Dzieciaki, nawet te małe, bardzo się wkręcają w oglądanie takich filmików.  Potem od malucha usłyszycie na przykład: „Mama patrz ile zjadłam warzyw, tak jak na tej górce, co ten pan w filmiku pokazywał (przyp. – chodziło o piramidę żywienia 😉

1.

 

Slow Food Warszawa przygotowało filmiki, w których dzieciaki prezentują różne ważne aspekty jedzenia. Każdy jest świetny. Dzieci opowiadają dla dzieci, co jak wiadomo jest świetnym zagraniem. Dla starszych i dla mniejszych. Kilka minut sensowej ładnej opowieści.

Jestem tym, co jem

Mózgowe jedzenie

Z kulturą przy stole

Jak kupować jedzenie

2.

W ramach projektu Zachowaj Równowagę, który jest prowadzony przez Instytut Żywności i Żywienia, zobaczycie, jak  Pascal Brodnicki zachęca dzieci do zdrowego żywienia, prezentuje piramidę żywieniową i podpowiada, jak powinny wyglądać posiłki. 15 minut solidnej pogadanki na wesoło. Oglądaj.

A dla przyszłych mam też ciekawy materiał z tej kampanii – miś uszatek i gadające warzywa (oraz ryba wymieniająca uwagi z mielonką na temat kwasów omega3). Nie żartuję. Ciekawa konwencja.

3.

 Fundacja Szkoła na Widelcu promująca edukację kulinarną w przedszkolach, szkołach oraz prowadząca działania na rzecz polepszenia jakości żywienia w szkolnych stołówkach przygotowała serię 10 filmików. Nasz „polski Jamie”, czyli Grzegorz Łapanowski prezentuje Lekcje prawdziwego jedzenia – zasady żywienia, przepisy. Jest to materiał skierowany raczej do dorosłych, ale warty obejrzenia z dzieciakami. A tu kanał YouTube, gdzie można obejrzeć wszystkie odcinki – o zakupach, o tym dlaczego w gotowaniu ważny jest produkt i prezentacja przepisów na różne posiłki, które spożywamy podczas dnia -od śniadania do kolacji. Bardzo polecamy szczególnie jaglankę na śniadanie. Żeby nie było wątpliwości, że to może być smaczne, obejrzyjcie.

4.

Na koniec coś dla przedszkolaków – odcinek Jedynkowego Przedszkola pt. Odżywiam się zdrowo.

Z recenzowanych programów na Foodziakach na pewno warto sięgnąć też do Studio Stodoła. Tam też jest sporo wątków o zdrowym sposobie na jedzenie.

Polecajcie i udostępniajcie filmiki. Oglądajcie. Wiele takich projektów edukacyjnych jest robionych przy udziale funduszy unijnych, samorządowych itp. Warto, aby wszyscy szeroko z tego korzystali, bo po to się robi takie projekty. Dla nas. Dla naszych dzieci.

Znacie coś jeszcze wartego polecenia?

2 komentarze

  1. Ewelina - Zabawa w gotowanie :)

    Nasze dziewczynki uwielbiają filmiki Szkoły na Widelcu 🙂 O Grzesiu mówią „Nasz Pan” 🙂 hehe 🙂 Kiedyś oglądałyśmy też filmiki przygotowane przez Slow Food – musimy do nich wrócić , bo też były żywo zainteresowane! 🙂

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany